morpack-blog

Taşınma Sırasında Eşyayı Organize Etme Yöntemleri

Taşınmak son derece meşakkatli ve stresli bir süreçtir. Eşyanın organize edilmesi, güvenli bir şekilde taşınması gibi bir dizi adım içerir. Doğru stratejileri kullanarak iyi bir planlama yapmak taşınma stresini azaltabilir, sürecin sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. İşte taşınırken eşyanın nasıl organize edileceği, hangi paketleme ürünlerinin nasıl kullanılacağı ve taşınma aşamasında dikkat edilmesi gereken püf noktaları hakkında tüm detaylar.

Eşyanın Gruplara Ayrılması ve İhtiyaç Duyulacak Malzemeler

Taşınma esnasında en kritik nokta eşyanın doğru şekilde kategorize edilmesi ve uygun malzemelerle paketlenmesidir. İlk adım ağırlık, kullanım alanı gibi özelliklerine göre eşyayı gruplandırmak. Bu, paketleme için ne gibi ürünlere ihtiyacınız olduğunu da gösterir. Eğer bir ev taşıyorsanız mutfak ürünlerini, oturma alanını, yatak odası ve banyo gereçlerini paketlemek için ne gibi malzemelere ihtiyaç duyduğunuzu ayrı ayrı düşünmelisiniz. Benzer şekilde eğer ofisinizi taşıyorsanız önemli evrakları ve ofis malzemelerini paketlemek için farklı paketleme ürünlerine ihtiyaç duyarsınız.

Eşyanın kategorize edilmesi taşınma esnasında hiçbir ürünün zarar görmemesi için son derece önemlidir. Örneğin kitapları yerleştirdiğiniz bir kolinin içine sadece kitapları koymak hem kitapların formunun korunmasına yardımcı olur hem yerleştirme aşamasında pratiklik sağlar.Kitaplar için tercih edeceğiniz paketleme malzemesinin kıyafet koyacağınız malzemeye göre çok daha sağlam ve ortalama bir büyüklüğe sahip olması önemlidir. Eğer kitapları çok büyük bir taşınma kolisine yerleştirirseniz ağırlık nedeniyle koli deforme olabilir, bu durum da kitapların zarar görmesine yol açabilir. Kitap örneğinde olduğu gibi her ürünü ağırlık, boyut, hassasiyet gibi özelliklerini baz alarak paketlemeniz eşyanın hasarsız şekilde taşınmasını sağlar.

Eşyayı En Sağlam Şekilde Paketlemenizi Sağlayacak Malzemeler

Eşyayı kategorize etmek kadar önemli olan bir diğer nokta her kategori için ihtiyaç duyacağınız farklı malzemeleri temin etmektir. En çok kullanılan taşınma malzemelerinden bazılar:

 • Koli,
 • Koli bandı,
 • Bantlı balonlu torba,
 • Streç film,
 • Bardak ve tabak sarma kâğıtları,
 • Balonlu kraft kâğıt,
 • Balonlu naylon (pat pat naylon),
 • Airbed tablet ve bilgisayar koruyucu.

Taşınmak için kullanılan pratik ürünleri tercih ederek taşıma sürecinde eşyanızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bardakları, tabakları veya kırılabilecek diğer eşyayı yerleştirirken bardak sarma kâğıdı veya balonlu kraft kâğıt kullanmak kırılma riskini en aza indirir. Bu kâğıtların, iç içe koyulan tabak ve bardakların arasına yerleştirilmesiyle çarpmalardan kaynaklanabilecek kırılmalar önlenir.

Taşınırken çok fazla atık ortaya çıktığı için sürdürülebilir malzemeler kullanmak da isteyebilirsiniz. Geri dönüştürülmüş kâğıttan üretilen ve doğada çözünebilen bardak ve tabak sarma kâğıtları kullanarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilirsiniz.

Eşyanıın Nereye Ait Olduğunu Gösteren Oda Planlaması Yapın

Bu noktada taşıma kolilerinin içindeki eşyanın neler olduğunu bildiğiniz için hangi odaya yerleşeceğine dair de numaralandırma yapabilirsiniz. Bunun için renkli bantları veya etiketleri tercih edeceğiniz gibi direkt olarak paketlerin üzerine bilgilendirme yazıları yazabilirsiniz. Böylece taşıma sırasında eşya hangi alana aitse oraya bırakılır ve karışıklık yaşamazsınız.

Bilgilendirme yazılarını daha ayrıntılı şekilde yazarak yerleşme aşamasını çok daha rahat hâle getirebilirsiniz. Örneğin kıyafetlerin bulunduğunu paketin üzerine “Günlük Yazlık Kıyafetler,” “Kışlık Pijamalar;” çalışma alanındaki ürünlerin üzerine “Önemli Evraklar,” “Ders Kitapları” gibi başlıklar ekleyebilirsiniz.

Taşınma Sırasında Dikkate Alabileceğiniz Püf Noktaları

Eşyanın kolilere yerleştirilmesi en kolay adım gibi görünse de içindeki eşyanın deforme olmadan nakledilmesi için kolilerin dikkatle hazırlanması gerekir. 

 • Temel İhtiyaçlar İçin Hızlı Erişim Kutuları: Medikal malzemeler, hijyen ürünleri, şarj aleti gibi günlük kullanımda önemli olan eşyayı hızlıca erişebileceğiniz şekilde paketlemeye dikkat etmelisiniz. Bu ürünleri koyduğunuz kolileri farklı renklerle işaretleyerek taşınma sürecinde bu eşyaya ihtiyaç duyduğunuzda kolayca erişebilirsiniz. Yiyecek, ilaç gibi malzemelerin ezilmeden taşınması için bantlı balonlu torbaları tercih edebilirsiniz. 
 • Teknolojik Aletler İçin Koruma Malzemeleri: Laptop ve tablet gibi cihazları taşımak için üretilen bilgisayar koruyucuları kullanarak bilgisayar ve tabletlerinizi güvenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. 
 • Montaj Talimatlarını Saklama: Demonte hâle getirilecek mobilyaların montaj talimatlarını saklamak kurulum aşamasını kolaylaştırır. Ayrıca bu ürünlerden çıkan bağlantı parçalarını kaybetmemek de önemlidir.

Yedek Ambalaj Malzemeleri: Taşınma aşamasında mutlaka yedek malzeme temin edin. Her an bantlara ve paketleme ürünlerine, makasa ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eşyanın Taşınma Aşaması

Koliler dolduğunda ve sıra onları araca yerleştirmeye geldiğinde taşıma kolilernii sağlam bir şekilde kapatmak gerekir. Öncelikle bir koli bandı kullanarak koliler bantlanır. Eşyayı olabildiğince sağlam bir şekilde taşımak isteyenler streç film kullanarak koliyi sarabilir. Bu işlem koliyi daha dayanıklı hâle getirir ve ıslanma ihtimalinin önüne geçer. Güvenli bir şekilde kapatılan koliler artık nakliye aşamasına geçebilir.

Taşıyacağınız araç bir nakliye aracı veya otomobil olabilir; her iki koşulda da kolilerin ağırlıklarına ve içlerindeki eşyaya göre düzenli bir sırayla yerleştirilmesinde fayda var. Ağır kolilerin an alta gelmesi, kırılacak kolilerin ayrı bir tarafa yerleştirilmesi ve kıyafet gibi daha hafif yapıdaki paketlerinse üst sıralarda yer alması eşyayı olası bir kırılma riskine karşı güvende tutar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir